Zaman Tüneli…

Mehmet Semih SÖYLEMEZ

İnsanın tarihte yolculuğu ilginç ve bir o kadar da incelenmesi gereken konulardan biridir.

İlginçtir;  zira olmuş olaylar bahçesinde dolaşmak, anılar denizinde yüzmek gibidir. Her kulaç; ya bir insana, ya bir olaya, ya bir yapıya, ya da hiç bilmediğimiz bir ‘şey’e dokunmaya benzer.

İncelenmesi gerekir; bu yolculukların başlangıcı ile sonu arasında, yolculuk yapan insanın zihninde gelecek adına bir karşılık oluşur.

Daha önce aldığı dersleri olduğu gibi “tekrar”mı eder, yoksa aldığı dersler için; “aldığım dersler, aldığım zamanların dersleri idi, bugün yeni dersler almak lazım” diyerek, yeni sonuçlar mı çıkarır?

“Değişimler”, “dönüşümler”, “kararlı olmak” veya “aptalca tutarlılık” işte bu iki farklı davranışın sonuçlarıdır.

Zaman tünelinde yaşanmış “her şey”, yaşandığı zamanın ruhu ve koşulları içinde değerlendirildiğinde; “tadından yenmeyen yemiş” gibi çok değerlidir.

Ancak hayat bize her gün gösteriyor ki  zaman tüneli yolculuklarını; yeni dersler çıkarmak için değil, eski dersleri tekrar etmek için yapıyoruz.

Oysa bugün eski derslerin tekrarından çok, yeni dersler çıkarmanın zamanı.

“Olmuş olayların dersleri bellidir, dolayısıyla yeni nasıl bir ders çıkarılır?” diyenler çoktur… Zaman bize öğretmiştir ki; her çıkarılan ders, çıkarıldığı zamanın dersidir.

“Statüko” ile “değişim” dediğimiz kavramların çatıştığı nokta tam da burasıdır.

Statüko, bir ders çıkarır ve yüzlerce yıl onu dillendirir…

Değişim ise; her yeni gün yeni bir ders çıkarır.

Kurumlar, şirketler, insanlar… Her günün sonunda, tarihlerinin sayfalarına bir satır daha eklerler.

Bu ekledikleri her bir satırı, yarın nasıl okudukları, onların hayat karşısındaki davranışlarını belirliyor.

Ve yine hayat bize gösteriyor ki; değişim için “yeni okumalar” yapabilen zihni berrak insanlar, geleceğe daha emin bakabiliyorlar.

 

Üzüntülü bir not: İranlı matematikçi Meryem Mirzahani birkaç gün önce (15 Temmuz 2017) çok genç yaşta vefat etti. Onun hayatı; “başarma azmi” ve “eğitim” konusunda çok özel bir örnek. Zaman Tünelinde onunla çok karşılaşacağız…

 

Bir önceki yazı İnsan Rakam Değildir…

Yorum yapın