Yeni Ufuklara Doğru…

Mehmet Semih Söylemez

Kuşkusuz ki su altı arkeoloji tarihinin en önemli buluntularından biri “Uluburun Batığı”dır.  Sünger avcısı Mehmet Çakır, Kaş ilçesinin Uluburun mevkiinde bir dalışında bu batığı keşfeder, yetkililere haber verir ve kazı çalışmaları hemen başlar. Uluburun Batığı, sadece arkeoloji dünyasını değil, ticaret tarihi ile uğraşan herkesi heyecanlandırır. Gemi bir ticaret gemisidir ve taşıdığı yük, Akdeniz’de 3000 yıl önceki ticaretin nasıl olduğunu anlatması bakımından çok değerlidir. Geminin taşıdığı yüklerin menşei incelendiğinde, o zamanlarda tüm Akdeniz limanlarının birbiriyle alışveriş içinde olduğunu gösteriyor. (Meraklısı için geminin yükünde; bakır, kalay, cam külçeler, likit yiyecek taşınan amphoralar, terebentin reçine, fildişi gibi yarı mamul malların yanı sıra, matara testi, yağ kandilleri, değerli taşlar, heykelcikler ve daha birçok eşya yer alır.)

O gemilerle ticaret yapan insanlar için yelken açtıkları ufuk; “yeni beklentiler, yeni ilişkiler, yeni ticaretler” anlamına geliyordu…

O günden bugüne “ufuk” hep bilinmeyenin ve yeni olanın temsili olarak anılır. Günümüzde de üretim/ticaret yapanlar için çok anlamlı.

Bugün ufuk, sadece denizle göğü ayıran o çizginin çok ötesinde, her yer oldu. O ufuklar ki; geleceğin inşa edildiği ve sınırlar ötesi insanların birbirlerine karşı olan ön yargılarının kırıldığı bir özellik taşıyor.

Her ufuk; yeni pazar, yeni yatırım anlamına gelir ve ülkemizin buna çok ihtiyacı var. Refah seviyesini arttırabilmek, yeni istihdam alanları oluşturabilmek için, dünyanın doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar her yerinde olmak gerekiyor.

Uluburun gemisi, Mısır’dan aldığı yükünü, Girit limanlarına, oradan aldığı yükü Phaselis’e, Phaselis’ten aldığını da Cebelitarık kıyılarına taşıyordu. Bütün bunları da dalgaların, rüzgarların verdiği izinle yapıyordu. Bugün teknoloji, bize çok büyük olanaklar veriyor. Bu olanakları doğru kullandığımız oranda dünya giderek küçülüyor.

Ticaret ile uğraşanlar, yolları Bodrum’a düştüğünde, Bodrum Sualtı Müzesi’nde Uluburun Batığı’nı mutlaka görmeliler… Binlerce yıl öncesinde insanların ticaret yapabilmek için canları pahasına, nasıl zorluklara katlandıklarını görmek değerli dersler çıkarmaya olanak sağlar…

Yeni ufuklara yelken açmak için, eski zamanlardan bugüne yapılanlara bakmak büyük dersler anlamına gelir…

 

Bir önceki yazı Yenilenmek…

Yorum yapın