Üretmek İçin Yürümek…

Mehmet Semih Söylemez

Tarih, büyük yürüyüşlere tanıklık etmiştir.

İnanç adına yapılanlardan, yeni yurt aramalara, hak arayışlarından, su kaynaklarına ulaşmaya kadar çok değişik nedenlerle insanlar yürümüşlerdir.

Bu yürüyüşlerin bir kısmı, sadece yürüyenlerin kaderini değiştirmekle kalmış, bir kısmı ise çok büyük insan topluluklarının kaderini değiştirmiştir.

Bu yürüyüşlerin; zor olduğu, sabır gerektirdiği ve en önemlisi sağlam bir iradeye ihtiyaç duyduğunu tarih bize anlatıyor.

Bu nedenle, bu yürüyüşlerde yer alanların “çok azı”, hedefe ulaşabilmiştir.

Bugün üretim yapmak da bir tür “büyük yürüyüş”tür.

Bir tarafta küçülen dünyadaki “büyük rekabet”, diğer taraftan bu yürüyüş içinde yer alan insanların “zaman içindeki değişimlere uyum sağlayamamaları”, üretime dair yürüyüşlerin önündeki en büyük engeldir…

Rekabet; kaçınılmaz olarak her gün üretim yapanların önüne hem yeni yollar açıyor, hem de yeni duvarlar örüyor.

Oyunun kuralını siz koymadığınız sürece, bu böyle devam edecek.

Diğer taraftan her şirket bir organizmadır ve her gün değişir. Hatta değişim kaçınılmazdır.

Ölçek büyüdükçe, koşullar değiştikçe, hem yönetim organizasyonları, hem de o yapılar içindeki “zihin”ler değişmek zorunda.

Trajik bir gerçektir bu…

Ya yeni koşullara uyum sağlanacak ya da “yeni durumlara uyum sağlayabilen zihinler” bünyeye katılacak.

Buna direnen her şirket ya da bireyin sonu kaçınılmaz olarak “hüsran”dır…

Bu nedenledir ki, üretimi “büyük yürüyüş” gibi görmek; “yürüyüşte yer alıp, dışarıdan bütüne bakmayı” ve en önemlisi “zamanın ruhu”nu doğru anlamayı zorunlu kılmaktadır.

Bugünün yönetim sistemleri;  birbirlerini geliştiren, denetleyen, etkileşime açık yapıları inşa ettiriyor ve takımın yıldız çıkarmasından çok, takımın kendisinin yıldız olmasını zorunlu kılıyor.

Büyük yönetmen Francis Ford Coppola’nın ünlü kült filmi Apocalypse’nin helikopter sahnesinde, Wagner’in “Ride of the Valkyries”i çalınır  ve birlik komutanı; “ çocuklara iyi geliyor” der…

Şirket yöneticileri, çalışma arkadaşlarına “iyi gelecek” olanları bulup uygulamalı, buna karşın çalışma arkadaşları da “zamanın ruhu”nu doğru kavramalılar.

Bunlar gerçekleştiğinde “yürüyüş”, büyük olur ve başlayanlarla birlikte devam eder…

 

Bir önceki yazı Zihin Berraklığı…

Yorum yapın