Şirket Yönetimlerinde “Beş” Boyut…

Mehmet Semih Söylemez

İnsanların büyük çoğunluğu için “simüle etmek” zordur.

Sanattan matematiğe, sosyolojiden siyasete, yapı inşa etmekten, uzay keşiflerine kadar tüm alanlarda, “simüle etmek” işin özünü oluşturmaktadır.

Bu “yetenek” değil, “eğitim” sorunudur. Zihin bu yönde eğitilmediğinde; boş bir araziye bakıp, orada hacimlendirilecek olan “her ne ise” görmek pek mümkün olmuyor. Çoğu kişi ancak kütleler ayağa kalktıkça, yapılar somutlaştıkça, “buymuş demek ki” diyebiliyor.

Oysa günümüz dünyası, “araziyi görmeden” yapıyı ayağa kaldıran, belki de hiç gidemeyeceğimiz bir yıldız kümesi için bir gözlem aracı yapabilen zihinlere ve topluluklara “hayat hakkı tanıyor”.

Onun dışındaki zihinler ve topluluklar için ise durum pek parlak görünmüyor.

Düşünce sistematiklerinin “eşzamanlı ve farklı fikirlerin” üzerine  inşa edildiği “yeni” zamanları anlayabilmek, “yeni zaman”ın diliyle düşünebilmeyi gerekli kılıyor.

“Yeni zaman”ın mantığı; “gerçek ile gerçek olmayan”ın iç içe geçmişliği üzerinden yürüyor.

Böyle bir dünyada yönetimlerin de, her duruma dair olanı “önceden görebilme” ve “proaktif” olması gereklidir.

Bir düzlemde yüzbinlerce metrekare üretim tesisini canlandıran zihinler, aynı simülasyonu, “yönetim sistemleri” için de yapmalıdır.

Evet… Yönetimleri de “simüle etmek” şart.

Şirket yönetimlerinin genellikle yanılgı içinde oldukları nokta da burasıdır.

Kağıt üzerinde dikdörtgen kutucuklar ve oklarla betimlenen ve tek merkezli bakış olanağına izin veren organizasyon şemalarının, bugünün dünyasında başarılı sonuçlar verebilmesi zor…

Nasıl ki; üretim tesisleri simüle ediliyor ve her bir noktadan bakış olanağı sağlanıyorsa, yönetimlerin de organizasyonlarını benzer şekilde simüle etmesi ve  farklı bakış noktalarından bakabilmesi gerekiyor.

Yönetimlerin “genişlik, yükseklik ve derinlik”den oluşan üç boyutluluğun yanı sıra, “zaman” ve “duygu” boyutlarını da ekleyerek “beş boyutlu” yeni bir simülasyon yapacak zihin geliştirmesi gerekiyor.

Şirket yönetim organizasyonlarını beş boyut üzerinden tasarlayabilmek, geleceğe dair uzgörülerin yolunu açıyor…

 

Bir önceki yazı Kendini İfade Edebilmek…

2 Cevap “Şirket Yönetimlerinde “Beş” Boyut…”

  1. MUSTAFA TALAT SÖZEN :

    Bu yazıyı çok beğendim, harika.

  2. Mehmet haciarifoglu :

    Sevgili dostum ağzına sağlık, müthiş bir yazı okudukça yaklaşan yerel secimlerde seçeceğimiz belediye başkanlarının vasıflarını düşündüm kaldım. Simüle edecek vasıftalar mi acaba ve biz bu konuda neler yapabiliriz.

Yorum yapın