Ödül…

Mehmet Semih Söylemez

Birkaç gündür, Şili’li büyük ozan Pablo Neruda’nın 1971 yılında, Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığı sırada yapmış olduğu konuşmayı zihnimde dolaştırıyorum.

O heyecan veren konuşmasında Neruda; “… O unutulanlar, hayatımın bu en mutlu anında bana kendi cümlelerimden daha gerçek, sıradağlarımdan daha yüksek, okyanuslardan daha geniş görünüyor. İnsanlığın böylesine kalabalık bir parçasına ait olmaktan gurur duyuyorum. Azınlığa değil, çoğunluğa aitim ki onların görünmez varlığı bugün burada sarmalıyor beni.” diyerek, başarıya giden sürecin yapı taşlarına dair ipuçlarını veriyordu…

Birkaç gündür aklımdan çıkmayan bu konuşmadan herkes kendi payına bir şeyler çıkarabilir diye düşünüyorum…

Her şeyin “kişisel başarı”lara endekslendiği şimdiki zamanlara, geçmişin derinliklerinden seslenen Pablo Neruda, kişisel bir alan olan şiir dünyasında “insanlığın kalabalık bir parçasına ait olmak”tan söz ediyor.

Bugüne ne kadar yabancı bir cümle…

Çoğu kişi, bu konuşmanın Neruda’nın beslendiği alanları işaret ettiğini düşünebilir. Evet… Doğrudur.

Ancak şu bir gerçek ki, giderek unutulan “bir arada yaşamak”, “birlikte başarmak” duygularının, hayatı besleyen en önemli “duygu” olduğudur.

Bütün bunları düşünmeme sebep olan;

Geçtiğimiz hafta, SAP’nin düzenlediği yıllık zirvede İnovasyon dalında Gold Winner ödülünü AGT olarak biz kazandık…

Bu ödül, birlikte düşünmenin, birlikte üretmenin ve en önemlisi “birlikte başarma” duygusunun bizim adımıza en önemli göstergesi…

Genç bir şirket olarak, inovatif fikirlere önem vermemiz ve bunu sistemin her alanında uyguluyor olmamız, bu özel ödülü bize getirdi.

Bu başarı bir birimin değil, tüm çalışanlarımızın ve hatta onların ait olduklarını hissettikleri tüm çevrenin…

O nedenledir ki bir ödül, sadece bir ödül değildir.

Yeter ki insanlar ve şirketler, zirvedeyken de birlikte başarmanın ve birlikte olduklarının farkında olsunlar… En büyük altın madalya, “bu farkındalık”tır…

 

Bir önceki yazı Ansiklopedi…

2 Cevap “Ödül…”

  1. Serap Hacisuleyman :

    Tebrikler !
    Basarilarinizi ve sosyal girisimciliginizi keyifle takip ediyorum.
    Her sektore ornek olmaniz dileklerimle.

  2. Nilgün Erbay :

    Bu kadar geniş bir vizyon sahibi işverenin çalışanı olmak sanırım çok büyük bir şans ve nimettir.Sizi büyük bir hayranlık ile izliyorum.

Yorum yapın