Küçük Bir Yanlışlık…

 

Mehmet Semih Söylemez

Bütün dünya ekonomistlerinin, saniye saniye takip ettiği Dow Jones haber ajansı, geçtiğimiz günlerde bir haber notu ile, “Google, Apple’ı satın almak için görüşmelere başladı” haberini okuyucularına duyurdu. Satın alma bedeli olarak da 9 milyar dolar gibi bir bedelden söz ediyordu. Bu haber birkaç dakika sonra kaldırılmış ve bir özür yayınlanmıştı. Ancak o birkaç dakikalık aralıkta Apple hisseleri 158’den 156 dolara düştü…

Bu “küçük bir yanlışlık” aslında, içinde yaşadığımız zamanın birçok özelliğini göstermesi bakımından da oldukça önemli…

Bu haber; tıpkı yıllar önce aya ilk ayak basan insan olan Neil Armstrong’un kendisini dinleyenlere telsizden söylediği ‘Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım’ sözlerindeki kadar önemlidir.

Gelecekte bizi neler bekliyor? Dokunulabilir dünyadan, dokunulamayan dünyaya geçişin nasıl sonuçlar doğuracağının iyi örneklerinden biridir bu küçük haber.

Savaş gemilerinde yer alan balistik füzelerin ateşlenmesi, onlarca kontrol ve emir komuta zinciri sonrasında gerçekleşir. Tek bir kişinin insiyatifine bırakılamayacak sonuçlardır söz konusu olan… Yukarıda değinilen küçük bir yanlışlık, balistik füze örneğine benzemekte. Bir emir komutanın sonucu mudur haber, yoksa bir kişinin keyfiliği mi?

Geleceğe dair yapılanmalar içinde “küçük bir yanlışlık” diye açılacak büyük başlık, bu işin tasarlayıcılarının en çok kafa yoracağı bölüm  olacak muhakkak.

İş dünyası da bu alanın en büyük arenalarından biri… Büyük yatırımlar, büyük tasarımlar ve büyük hayaller. Birkaç tuş darbesiyle yıkılabilir mi?

İnsanlığın, siber saldırılara karşı önlemler alma konusunda çaba içinde olduğu bilinen bir gerçek… Ancak, “siber saldırı”nın  legal unsurlar tarafından yapılmayacağına dair bir garanti var mı?

Bütün bunlar insana şunu öğretiyor; her konunun en az iki yüzü var. Bir yüze bakılır ve o bakılan yüz üzerinden strateji belirlenirse, büyük sorunlar kapıda el oğuşturur. Bu nedenledir ki; konuları oluşturan tüm parametreler, mutlaka göz önünde bulundurulmalı, hatta fazlası düşünülmelidir.

Küçük bir yanlışlık; o kadar küçük olmayabilir…

 

Bir önceki yazı Nedenler / Sonuçlar…

Yorum yapın