Kitap

Gün gelir ve anlattıklarınız, konuştuklarınız sizin olur. O gün işte kitap yazmaya başlama zamanıdır. Bundan iki yıl önce söylediklerimi paylaşmak ve kendi adıma düşüncelerimi formüle edebilmek adına “duygusal sermaye” adlı kitap çalışmasına başladım. Üretim alanlarındaki 25 yıllık deneyimlerimi paylaşmak, bu yazılanları okuyanların hayatlarında bir su damlası kadar değişiklik yapabileceği umudu yazma isteğimi tetikledi.  Ve kitap, bugünden itibaren seçkin kitapçılarda yerini aldı.

Sokakta yürürken, bir kitapçının önünden geçerken vitrine dönüp kendi düşüncelerinizle ve 25 yıllık birikiminizle selamlaşmak çok güzel. Ve sizinle ilgili  profesyonellerin yorumlarını okumak;

 

Dünyanın en büyük mobilya  parçaları üreticilerinden biri olan AGT firmasının CEO’su Mehmet Semih Söylemez’in Duygusal Sermaye isimli çalışması, başarıyı yakalamak isteyen şirketler için önemli bir yol haritası niteliğini taşıyor. Kitap, bir başarı öyküsü olan AGT firmasına tutulan bir ayna niteliğinde. Bu aynaya yansıyanlardan herkesin alması gereken dersler var.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bir hususun altını daima çiziyoruz: “Türkiye’nin petrolü yok…” Fakat şunu da söylüyoruz : “ Türkiye’nin insanı var, Türkiye’nin girişimcileri var, Türkiye’nin gençleri var… ” Çünkü bizim hazinemiz, girişimci ruhumuzdur. Bu ülkedeki her bir kuruşun altında girişimcilik ve alın teri vardır. Bizim değerlerimiz toprağın altında değil, üstündedir.

Duygusal Sermaye isimli bu eserin, toprağın üstündeki “değerlerimize” yeni değerler katacağını inanıyorum.

Rifat Hisarcıklıoğlu

TOBB Başkanı

Bazı insanlar vardır ki yaptıkları iş ve yarattıkları değeri sadece maddi olarak ölçümlemek istemezler. İş yaşamının en temel unsuru “insan” odaklı anlayışın bir tezahürü olan bu yaklaşım, kazandığını ve kazandırdığını daha anlamlı hale getirir. Uyumlu bir aile şirketindeki aktif rolü, iş yaşamındaki başarılı çalışmaları ve örnek yatırımlarıyla tanıdığımız Mehmet Semih Söylemez, bu kitapla insana verdiği önemi ortaya koymakta. Bu yüzden Mehmet Bey’in ve Söylemez ailesinin başarıları bir kat daha anlamlı.

Şirketlere maddenin yanında ruh da katacak olan “duygusal sermaye” anlayışının yaygınlaşacağına olan inancım sonsuzdur. İnsanı değerli hale getiren, ekibiyle duygusal bağ kuran ve başarısını sadece bol sıfırlı bilançolarla değil, memnun ettiği ve duygusal bağ kurduğu kitlelerle ölçen iş insanlarımızın geleceğimizi daha umutlu kıldığını düşünüyor ve mutlu oluyorum. Bu düşüncelerin yaygınlaşması dileğiyle…

Erdem Çenesiz

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Semih Söylemez, Duygusal Sermaye adlı eseriyle, girişimcilerin ve yöneticilerin, şirketlerinin rekabet gücünün kaynağını oluşturabilecekleri, temellerini dayandırabilecekleri çok önemli bir alana dikkatlerimizi çekiyor. Söylemez, bu kitapla tecrübeleriyle döşenmiş, sevgisiyle aydınlanan bir yolda bizlere rehberlik ediyor.

Gönülden teşekkürler.

Muharrem Yılmaz

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı