Kitap

“Birlikte başarmak” sadece, birlikte üretmenin değil, birlikte yaşamanın da olmazsa olmazı.

“Birlikte başarmak” bir değim olarak çok kolay söylenebiliyor. Ancak hayatta karşılık bulabilmesi için, “çaba” gerektiriyor, sabır gerektiriyor, emek gerektiriyor… En önemlisi “samimiyet gerektiriyor…

“Birlikte Başarmak” çalışma hayatının tüm paydaşları tarafından içselleştirildiği oranda hayat bulabilir.

Şimdiye kadar yaşadıklarımdan, okuduklarımdan, gözlemlerimden öğrendiğim en önemli şeyi şöyle özetleyebilirim: Yaşam bir ekip işidir. Bu ekibe “BİZ” diyorum. İnsanın en önemli keşfi, gerçek benin “BİZ”in içinde saklı olduğudur. Olgun insan arkadaşlığında, evliliğinde, çalışma ortamında biz olarak “birlikte başarma” bilincinde düşünür, hisseder ve davranır. Başarılı iş adamı Mehmet Semih Söylemez’in Birlikte Başarmak kitabında “BİZ” iş hayatında ifadesini buluyor. “Birlikte başarmak kültürdür; Bir arada yaşayabilmeyi, birlikte başarmayı başaranlar gerçekleştirebilir. Mutlu insanlarla anılan bütün toplumların derinlerinde bu kültür vardır.” Birlikte Başarmak kitabını umarım her üniversite öğrencisi ve her meslekten kadın erkek okuma fırsatını bulur.

Doğan Cüceloğlu

Bazı insanlar vardır hayalleri yüksek ve bunları gerçekmiş gibi kâğıda veya söze dökme yetenekleri olan. Bazıları ise yaşar fakat dillendiremez. Mehmet Semih Söylemez ikisini bir arada başaran ender liderlerden. Anlattığı birçok şeyi bizzat işletmelerinde yaşamış/tecrübe etmiş,  kurduğu hayali realiteye dökebilmiş ve Türkiye’nin en başarılı şirketlerinden birinin yönetici ortağı olması, bu kitabı okumanın önemini bir kat daha artırıyor. Tüm gençlerin, yeni işletme sahiplerinin ve genç yöneticilerin, hayattan örneklerle dolu, akıcı üslupla yazılmış bu eseri bir çırpıda okuyacağından şüphem yok.

Hasan Önder–Daikin Türkiye CEO’su

Samimiyetine ve hedeflerine güvendiğiniz iş ortağınızla karar aldığınız andan itibaren yolculuğunuz sizi (vizyonunuzu kaybetmediğiniz sürece) bu birleşen enerjiyle daha ileri hedeflere de götürebilir. Biz Siempelkamp olarak AGT’nin iş ortağı olmaktan gurur duyuyor ve birlikte ortak geleceğimize umutla bakıyoruz.

Ulrich Kaiser/Siempelkamp-Global Satış Direktörü

Farklı şirketlerle birlikte gerçekleştirdiğimiz SAP projeleri bizim için her durağında farklı kazanımlar sağladığımız bir yolda, yolculuk gibidir… Biz; AGT’de birbirimizi daha da ileriye götüren bir yol arkadaşlığı bulduk ve umuyoruz ki bu yol arkadaşlığımız uzun yıllar birlikte devam edecek.

Uğur CANDAN/SAP Türkiye-Genel Müdür

Ne zaman bir şeye kalkışsam, aklıma çocukluğumda izlediğim “Voltran”çizgi filmi gelir. Kafa, kol, ayak ya da tekerlek… Ne olduğu çok önemli değil, tek başıma yapamayacağımı biliyorum. Bu yüzden bu kitabın ismi bile bana yetti. Doğru, çünkü insan tek başına başarmıyor hiç bir zaman. Ancak birleşince dev oluyor.

Nil Karaibrahimgil

 

*********************************************

Gün gelir ve anlattıklarınız, konuştuklarınız sizin olur. O gün işte kitap yazmaya başlama zamanıdır. Bundan iki yıl önce söylediklerimi paylaşmak ve kendi adıma düşüncelerimi formüle edebilmek adına “duygusal sermaye” adlı kitap çalışmasına başladım. Üretim alanlarındaki 25 yıllık deneyimlerimi paylaşmak, bu yazılanları okuyanların hayatlarında bir su damlası kadar değişiklik yapabileceği umudu yazma isteğimi tetikledi.  Ve kitap, bugünden itibaren seçkin kitapçılarda yerini aldı.

Sokakta yürürken, bir kitapçının önünden geçerken vitrine dönüp kendi düşüncelerinizle ve 25 yıllık birikiminizle selamlaşmak çok güzel. Ve sizinle ilgili  profesyonellerin yorumlarını okumak;

 

Dünyanın en büyük mobilya  parçaları üreticilerinden biri olan AGT firmasının CEO’su Mehmet Semih Söylemez’in Duygusal Sermaye isimli çalışması, başarıyı yakalamak isteyen şirketler için önemli bir yol haritası niteliğini taşıyor. Kitap, bir başarı öyküsü olan AGT firmasına tutulan bir ayna niteliğinde. Bu aynaya yansıyanlardan herkesin alması gereken dersler var.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bir hususun altını daima çiziyoruz: “Türkiye’nin petrolü yok…” Fakat şunu da söylüyoruz : “ Türkiye’nin insanı var, Türkiye’nin girişimcileri var, Türkiye’nin gençleri var… ” Çünkü bizim hazinemiz, girişimci ruhumuzdur. Bu ülkedeki her bir kuruşun altında girişimcilik ve alın teri vardır. Bizim değerlerimiz toprağın altında değil, üstündedir.

Duygusal Sermaye isimli bu eserin, toprağın üstündeki “değerlerimize” yeni değerler katacağını inanıyorum.

Rifat Hisarcıklıoğlu

TOBB Başkanı

Bazı insanlar vardır ki yaptıkları iş ve yarattıkları değeri sadece maddi olarak ölçümlemek istemezler. İş yaşamının en temel unsuru “insan” odaklı anlayışın bir tezahürü olan bu yaklaşım, kazandığını ve kazandırdığını daha anlamlı hale getirir. Uyumlu bir aile şirketindeki aktif rolü, iş yaşamındaki başarılı çalışmaları ve örnek yatırımlarıyla tanıdığımız Mehmet Semih Söylemez, bu kitapla insana verdiği önemi ortaya koymakta. Bu yüzden Mehmet Bey’in ve Söylemez ailesinin başarıları bir kat daha anlamlı.

Şirketlere maddenin yanında ruh da katacak olan “duygusal sermaye” anlayışının yaygınlaşacağına olan inancım sonsuzdur. İnsanı değerli hale getiren, ekibiyle duygusal bağ kuran ve başarısını sadece bol sıfırlı bilançolarla değil, memnun ettiği ve duygusal bağ kurduğu kitlelerle ölçen iş insanlarımızın geleceğimizi daha umutlu kıldığını düşünüyor ve mutlu oluyorum. Bu düşüncelerin yaygınlaşması dileğiyle…

Erdem Çenesiz

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Semih Söylemez, Duygusal Sermaye adlı eseriyle, girişimcilerin ve yöneticilerin, şirketlerinin rekabet gücünün kaynağını oluşturabilecekleri, temellerini dayandırabilecekleri çok önemli bir alana dikkatlerimizi çekiyor. Söylemez, bu kitapla tecrübeleriyle döşenmiş, sevgisiyle aydınlanan bir yolda bizlere rehberlik ediyor.

Gönülden teşekkürler.

Muharrem Yılmaz

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı