Kırmızı Kuğu

Mehmet Semih SöylemezDünya Bankası Başkanı konuşuyor,

IMF Başkanı konuşuyor,

Avrupalı Liderler Konuşuyor,

O konuşuyor… Bu konuşuyor…

Konuşmanın ortak paydası; “KRİZ”

Bunu zaten biliyoruz.

Bilineni tekrar etmek, belki birileri için, “ruhun temize çıkarılması” için iyi geliyor olabilir.

Ancak bu konuşmalar, bir çözüm üretmeye olanak taşıyacak ışığı içinde barındırmıyor gibi bir izlenim veriyor.

Evet… Bir kriz var ve bu kriz üzerine üretilmeye çalışılan çözümler, bildik beyaz kuğuları göstermekten öteye geçemiyor.

Beyaz kuğu, zerafeti ve aynı zamanda “bilindik” olanı temsil eder. Oysa bugün beyaz kuğulara bakmak yerine, Avustralya kıtası keşfedilmeden önce varlığı bilinmeyen ve kıta bulunduktan sonra ise “beklenmedik” olanı temsil eden siyah kuğuları gözlemek, krizlerden etkilenmemenin ya da çıkabilmenin anahtarı olabilir.

Ortada dolaşan kriz söylemleri ve bunun üzerine üretilen çözüm önerileri, sadece var olanı tekrar etmekten öteye geçemiyor. Dünyanın içinden geçmekte olduğu büyük kriz karşısında güçlü durabilmenin yolu, beklenmedik olanları temsil eden “siyah kuğu”ları gözlemekten geçiyor…

Rivayet o ki; siyah kuğuların arasına bir de “kırmızı kuğu” karışmış…

 

Bir önceki yazı1 + 1 = ?

3 Cevap “Kırmızı Kuğu”

 1. ayhan özmen :

  Mehmet bey in yazdıklarına katılıyorum.İnşallah ülkemiz ve insanları aşamayacakları bir kriz le karşılaşmazlar.

 2. Fatma Özçelik :

  Krizler,büyük çıkar temin etmek üzere yaratılır..aslında ortada ne kıtlık vardır ne hammadde yokluğu…Üstelik para da vardır. Ama…”Kriz var” söyleminden ürkenlerin yarattığı boşluklar, çıkar çevrelerince doldurulup büyük çıkarlar elde edilir. Semih Bey bunu çok güzel açıklamış…siyah kuğu ve hatta kırmızı kuğu…az olduğuna göre değerlidir de…değerlendirilmelidir.

 3. OSMAN ÇETİN :

  Mehmet Bey in söylemi, Türkiye de yaşayan, yıllardır bu seneryoları dinleyen, dinlediği seneryoları sıradan bulan, o kıriz seneryoları içerisinde yada çok olsa gerçekleşen krizin içinde, korkmadan, cesaretle yatırım yapan, hesabını, kitabını iyi tutan, biz Türk işadamlarına yakışır, gerçekçi bir düşünce.
  Biz yıllardır kriz gündemleri ile büyüdük. Kriz olacak diyerekten, yatırımlarımızı, projelerimizi kısmak, ertelemek bu toplumun işadamlarında az rastlanır bir durumdur. Kırmızı kuğu bizim Bayrağımızın rengi içinde devamlı var. Onu görmek lazım. Teşekkür ederim.

Yorum yapın