Kariyer…

Mehmet Semih SöylemezSanıyorum ülkemizde son 30 yıl içinde en çok kullanılan sözcüklerin başında “kariyer” geliyor.

Bu durum, kaçınılmaz bir sonuç olarak da kabul edilebilir.

Özel sektörün gelişmesi, iş olanaklarının çeşitlenmesi ve beklentilerin artması ile birlikte, her çalışanın dilinden bu sözcük düşmüyor.

Geleneğinde; “Tekkeyi bekleyen çorbayı içer” gibi bir deyişin olduğu bir coğrafya da “kariyer yapmak istiyorum” isteği önemlidir.

Zira hakim bürokrasi geleneği, “istenmez, alınmaz, verilir…” üzerine kurulduğu için, ülkemizde “kariyer yapma”, kişinin kendi kaderini kendisinin belirleme isteğidir. Bu da bir düşünce ve davranış kırılması anlamına gelir.

Ancak bu yeni davranış biçimi, kendi “kültür ve ahlak” anlayışını oluşturamadığı için, şirketlerde sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Kariyer yapmak, bir iş alanında çalışarak elde edilen “başarı ve uzmanlık” yerine, “yükselmek” olarak algılanıyor.

Bunun sonucunda, iş ortamında samimi olmayan insan ilişkileri, her yolun mübah sayıldığı bir “yol alma” ortaya çıkıyor.

“Yükselme”ye odaklı bir insan için hayat, sadece “iş” olarak sınırlıdır.

Oysa hayat; parçalardan oluşan bir bütündür. Parçalardan birinde iyi olup, diğerlerinde kötü iseniz, hayat eksiktir.

Bir insan ailesi, sevdikleri ve çevresi ile ilişkileri kötü, doğaya sırtını dönmüş, ama “kariyeri” müthiş… Hiç anlamı yok bunun.

Önemli olan, hayatın bir bütün olduğunu algılamak ve ona göre davranmaktır.

Zaman geçip, geriye dönüp bakıldığında, Latince bir deyiş durumu iyi özetliyor…

Sub specie deternitatis

“Ebediyetin ışığı altında bakalım dünyaya,

neyin önemli olduğu kendiliğinden anlaşılır”.

Dönüp baktığımızda başarılarla dolu bir hayat mı? Yoksa altı doldurulamamış bir makam mı? Bunun cevabını bir tek kişinin kendisi verebilir.

Kartal, bırakıp kabuğu kırılsın diye kaplumbağayı yükselttikçe, kaplumbağa; “ne güzel yükseliyorum, ne güzel uçuyorum” dermiş…

Kariyer yapma isteği önemlidir, hayatın toplamında bir kariyerse…

 

Bir önceki yazı  “Kapı”

 

 

3 Cevap “Kariyer…”

  1. Nursel :

    kariyer algısı gününüzde cok para kazanan anlamı taşıyor…dediğiniz gibi altı doldurulmamış! ici boş Altin kaplama bir teneke belki cok göz alabilir fakat ici boş olduktan deger ve kalıcılık süresi tartisilir… başarılı bir is adamından, başarının sırrını veren ipuçlarını alabilmenin keyfini yaşattığınız İcin tebrik ediyorum… gercek bir hayatı dogruları ile kaleme alan usta yazarimiz mehmet beye teşekkürler 😉

  2. Zafer DENİZ :

    Üniversite bitirme tezim “Kariyer Yönetimi ve Örgütsel Sosyalizasyon” idi. bu yazıyı o zaman yazmış olmanızı ve yazının son cümlesini de tezimin bitiş cümlesi olarak kullanmayı çok isterdim.”Kariyar yapma isteği önemlidir, hayatın toplamında bir kariyerse…”

  3. Gokhan Satilmis :

    ilk olarak kariyer kelimesini wikipedia ” Career is defined by the Oxford English Dictionary as a person’s “course or progress through life (or a distinct portion of life)” boyle tanimliyor.Eger hayatimiz sadece is hayatindan ibaretse dogal olarak sadece is hayatinda yukselmek bizim kariyerimiz veya hayatimizdaki ilerleme.Bence olay algilama bicimimiz :) Insani kendi dusuncesine gore para,makam,isminin hatirlanmasi gibi sebebler hayatini yonlendirir ve gidecegi tek bir yon olur :(

Yorum yapın