Kariyer ve Duygusal Sermaye…

Mehmet Semih Söylemez

Hayat “başlangıçlar”ın toplamıdır demek ne kadar doğrudur bilinmez, lakin her insanın yaşamında birçok başlangıç vardır.

Okula başlarız, bir başlangıçtır.

Aşık oluruz, bir başlangıçtır.

İş hayatına başlarız, bir başlangıçtır.

Her başlangıç, yeni bir umut, yeni bir dünyaya adım atmaktır…

Eğitim bitip, iş yaşamının basamaklarının başında “kariyer serüveni”de bir başlangıçtır. Hem de yaşamı en derinden etkileyecek olan ve her insanın geleceğini belirleyen bu başlangıç, mutlaka iyi planlanmak zorundadır.

Çoğu kişi; “daha işin başındayız”, ne planlaması diye düşünebilir. Oysa işin başında, küçük kararlar, küçük müdahaleler ve en önemlisi küçük farkındalıklar, geleceğe yürünürken, yolu aydınlatan fenerler olurlar. Ve insanın tüm hayatını planladığı yaş 20 ile 30 arasıdır aslında…

Bu yolculukta iki büyük sermayenin olduğunu bilmek yararlıdır. Biri bilgi, diğeri duygu…

Bu ikisi, geçmiş zamanlarda çoğunlukla birbirinin karşıtı gibi düşünülür; ya biri, ya da diğeri tercih edilirdi. Özellikle de “duygu” kısmı, fabrikaların, kurumların kapılarının dışında bırakılması gerektiği konusunda büyük cümleler kurulurdu.

Zaman bunun yanlışlığını ortaya koydu. İnsanın olduğu her noktada “duygu” vardır. Önemli olan onu doğru kullanabilmek ve yönetebilmektir.

Bilinmelidir ki günümüz dünyası, bu ikisini bir arada dengeli bir şekilde kullanabilenlere kapılarının açıldığını göstermekte.

Kariyerine yeni başlayan insanların, bir taraftan bilgisini arttırırken, diğer taraftan önce kendini, paralelinde de tüm insanların duygu ve davranış dünyasını her gün yeniden keşfetmesi, yaşamının içinde önemli bir yere koyması, işin dışında tüm hayat için de çok değerli sonuçlar verir.

Bunu yapabilmek için; akıl ile kalp arasındaki kanalları sürekli açık tutmak “çift kanatlı” olmak gerekir.

 

Bir önceki yazı Geleceğe Taşıyan Işık…

3 Cevap “Kariyer ve Duygusal Sermaye…”

 1. A.Dündar Uluğkay :

  Değerli kardeşim,her zaman olduğu gibi güzel bir yazını okudum.Çok beğendim,kutluyorum.

 2. Serap Hacısüleyman :

  Yine öğretici, anlamlı , keyifli bir yazı kaleminizden.
  Bilgi ve duygu arasındaki dengeyi iyi kurabilmek “çift kanatlı” olmak başarı yolundaki en önemli adımlardan biri kuşkusuz.
  Bu iş/yaşam tüm hayatımızın pusulası olmalı.
  Kendi adıma bir nebze de olsa başardığımı düşünüyorum.
  Sevgiler;

 3. Cabir Tirit :

  Mükemmel ve eğitici bir yazı çok teşekkür ediyorum

Yorum yapın