Kader Anı…

Mehmet Semih SöylemezToprağa atılan tohumun yeşerebilmesi için; havanın, suyun, toprağın, tohumun ve tohumu atan insanın zamanının “doğru zaman” olması gerekir.

Bu unsurlardan birinin zamanı doğru olmadığında, tohum yeşermez.

Bu yüzdendir ki doğru zamanı temsil eden “karar anı”, her konu ve çevresi için aynı zamanda “kader anı”dır.

Her konunun zamanının farklı olduğunu düşünerek; Bir saniye öncesi ve sonrasının, bir yıl öncesi ve sonrasının, çok şeyi değiştireceğini bilmek önemlidir.

Kurumlar içinde “karar an”larının sonuçları, bazen aynı anda, bazen de yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Sonuçların olumlu olması için, hangi konuda çalışılıyorsa, o konuyu oluşturan tüm parametrelerin uygun koşullarda olduğu zamanın,  “karar anı” olduğunu bilmek ve hızlı karar verebilmek tüm hayatın akışını değiştirebilir.

Dünyadaki ekonomik ve siyasal koşullar, o koşulların sizin ülkeniz üzerine etkileri, sizin çalıştığınız alanı etkileyen sektörler ve teknoloji geliştiren kurumların durumu ve en önemlisi sizin hazır olup olmadığınız, yatırımın kaderini belirliyor.

Bunları düşündüren, geçtiğimiz günlerde AGT için çok önemli bir eşik olan MDF fabrikası yatırımına  karar vermiş olmamızdır.

Son 3 yıldır bu konu gündemimizdeydi.

Bugün yatırım için tüm koşulların en iyi zamanının olduğunu, ancak tüm bunların ötesinde “zihin” olarak “şimdi” hazır olduğumuzu düşünüyorum.

Evet… zihin olarak hazır olmak… Belki de en önemlisi bu.

Verilen birçok yatırım kararının olumsuz sonuçlara ulaşmasının nedenlerinin başında, ne yanlış teknoloji, ne finansman problemi, ne de tahmin edilemeyen olumsuzluklar yatar.

Bunlar çok önemlidir. Ancak daha önemlisi, yatırım yapanların zihinsel olarak hazır olmaması, olumsuz sonuçların temel kaynağıdır.

“Karar an”ları her zaman “Kader an”larıdır. Zihin hazır olduğunda, “Kader” anları “Keder” anlarına dönüşmez…

 

Bir önceki yazıUstura Yarası

7 Cevap “Kader Anı…”

 1. şenay çetinyürek :

  evet dogru aynı şeyi düşünüyordum interneti acmadan önce bi şeyin bilinç altındada bilinçli olarakta olgunlaşması gerek yoksa binde bir ihtimalde sonuç iyi olabilir amma olgunlaşması yanılma ihtimalini azaltır

 2. Özgül ERCAN :

  Benim zihin olarak hazır olmadığım hiçbirşeyi kafam kaldırmıyor..Bu hayatın da bir matematiğidir aslında..

 3. serhan güneş :

  (Evet… zihin olarak hazır olmak) Bir şeyi yaparken hazır olmak; pür dikkat kesilmek, hata yapmamak için algı radarlarını sonuna kadar açmak ve en küçük ayrıntıyı göz ardı etmemek.Mesela bu hafta bir arkadaşımız küçük bir parça için gittiği serviste dizel diye benzinli aracı satın almış ,hazır olunmayan bir durumda yapılan hata…

 4. Sami Caliskan :

  3 yılda hem zihin hemde finansal gostergeler olarak hazır hale gelmissiniz. Şimdi firma batacak pozisyonda olsa zihinsel hazırlık olabilirmiydi. Yada bugün düşünmeye başlasanız ..bir is birçok faktörle beraber oluşur.

  Yani, zihinsel hazır olma saglıktan tutun finansa, inanca birçok şeyi kapsar. Ben olgunlaşdım oldu degil kısacası.

 5. Çiğdem Şahin :

  Öncelikle MDF Fabrikanız hayırlı olsun, daha çok üretim daha çok iş alanı ve daha çok iş gücü ihtiyacı olarak ekonomiye canlılık katacak bu gelişme,kelebek etkisi gibi bir etki gösterecektir, sizin zihinsel olarak hazır olmanız bir çok kişinin de kader anı olacaktır. Sizin gelişim adına attığınız bu adım, hiç tanımadığınız başka bir kişinin, gelişimin tetiklemekte bu da suya atılan taş gibi halka halka ilerleme demektir. Size ve ekibinize suya attığınız bu taş için teşekkür eder başarılar dilerim.

 6. Zafer DENİZ :

  zihin hazır olmadan el resim çizemez

 7. ibrahim demir :

  kader anı aşk olabilir

Yorum yapın