Geleceğe Taşıyan Işık…

Mehmet Semih Söylemez

Herhangi bir konu hakkında görüşlerini bildirmek için bir araya gelmiş insanlarla karşılaştığımda, ilk önce o insanların gözlerine bakarım; ışık var mı, yok mu?

Katılımcıların bu bir araya gelmeyi angarya olarak mı gördükleri, yoksa samimi duygularla ve bilgiyle mi orada oldukları gözlerdeki ışıktan belli olur…

Angarya görenlerin ışığı yoktur. Ben neden buradayım? Ne işim var burada? Bitse de gitsek der gibidir onlar. Işığı sönük gözler; sanki insanı geriye götüren arabaların bozuk farları gibidir.

Gözlerinde ışık olan insanlar ise enerjileriyle, pozitiflikleriyle, geleceğin bizzat kendisidirler. Onlarla her yola gidilir, en önemlisi ise gelecek inşa edilir.

Geçtiğimiz günlerde, şirketimizin yönetici ve çalışanlarıyla birlikte bir araya geldiğimiz ve gelenekselleşen “birlikte başarıyoruz” temalı toplantımızı yaptık.

Bu toplantıda genel müdürümüz ve direktörlerimiz hem bugünü, hem de geleceği projekte edip, değerlendirmeler yaptılar.

Dünyadaki sosyal, siyasal, kültürel gelişmelerin ekonomilere etkisi, yeni yatırım öngörüleri, çevre ve uzak ülkelerle ilişkiler ve “olumluluk / olumsuzluklar”, her şey açıklıkla konuşuldu.

Değerlendirmelerin, şirketimiz için çok büyük kazanç olduğunu düşünüyorum. Bu büyük kazanç hanesinde iki konu benim için öne çıktı.

Bunlardan bir tanesi; direktörlerimizin, kendileri dışındaki birimlerdeki gelişmelerden, en az kendi alanları kadar bilgi sahibi olmaları ve onlara yorum getirmeleriydi. Bu da şunu gösteriyor ki; “rekabet içinde bir uyum”u yakalamışız. Kimse “ben kendi sorumluluk alanım ile sınırlıyım, onun dışındaki durumlar beni ilgilendirmiyor” demiyor…

Bir diğer ve benim için toplantının belki de en büyük kazanımı, katılımcıların gözlerindeki ışıktı. Bu en büyük kazanç sanırım.

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak, şirketler kendi pozisyonlarını alırlar, stratejiler belirlerler ve uygulamaya koyarlar.

Tüm alınan kararların sonuçlarının olumlu olmasını sağlayacak birçok parametrenin olduğu bir gerçek…

Ancak en önemli gerçek ise, o kararları uygulayacak insanlar.

Bir araya geldiğimiz çalışma arkadaşlarımızın gözlerindeki ışık; “birlikte başarma” konusunda umutları aydınlatıyor.

Stratejiler oluşturmak ve onları sahada uygulamak için gereken enerjiyi bu ışıktan alıyoruz. Bizi geleceğe taşıyacak olan bu ışık…

 

Bir önceki yazı Bağımsızlık…

Bir yorum “Geleceğe Taşıyan Işık…”

  1. A.Dündar Uluğkay :

    Değerli kardeşim bu sıkıntılı günlerde yaptığınız toplantı ve kadrolarınızın gözlerindeki parıltı çok önemli.Yöneticiler ve çalışanların heyecan duymaları kurumunuzun doğru yolda olduğunu gösteriyor.Kutluyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum. A.Dündar Uluğkay

Yorum yapın