Bize Düşen Görev…

Mehmet Semih Söylemez

Birçok ülkenin ve toplumun yüzyıllar süren zamanlarda görmediğini, yaşamadığını, biz ülkemizde birkaç on yıl içinde yaşadık, yaşıyoruz.

Uçlarda yaşayan bir ülke resmi vermekten pek de uzak durmak istediğimiz söylenemez. Belki de bizim ülkemizi dinamik kılan bu…

Ancak son yaşadıklarımızın, bizim dinamik yapımızla bir ilgisi yok.

Bu düpedüz, aşağılık bir ters yüz etme girişimi… İlginçtir ki, bu “darbe girişimi”, tüm dinamikleri yok edecek özellikler de taşıyor.

Üretimin, eğitimin, sosyal ve kültürel yaşamın kesintiye uğratıldığı, ortadan kaldırıldığı bir Türkiye bizi bekliyordu…

Kısaca karanlık… Çok karanlık bir gelecekti ortaya konmak istenen.

Böylesine bir girişimi, ancak bizim gibi refleksleri kuvvetli ve anında tepki verebilen “dinamik” bir toplum yok edebilirdi… Ve etti de…

Yine de tahribat yüksek gibi görünüyor. Bunu aşmak, refah seviyesini, yaşam kalitesini yukarılara çekmek için “yeni bir ruh, yeni bir enerji, yeni bir hamle” gerekiyor. Özellikle üretimin, yatırımların en kısa sürede arttırılması çok önemli.

Ancak tek bir avantajımız var… Daha önceki dönemlerde de, “karanlık” dehlizlerden ülkeyi aydınlığa, refaha taşıyan “toplumsal dinamizm”.

İşte bu “dinamizm”, bizi geleceğe taşıyacak.

Üretim yapanlar, ekonomi ile uğraşan bizler için bugünlerin mottosu; “daha çok üretim, daha çok ihracat” gibi görünüyor.

Yine bütün dünyayı dolaşmak, her kapıyı çalmak ve ürettiklerimizi satmaya çalışmak, bunların yanı sıra “ülkemizi de yeniden anlatmak” gibi bir misyonu da edinmemiz gerekiyor…

Bu çok önemli… Biz insanlık ailesinin, dünya medeniyetinin önemli  aktör ülkelerinden, coğrafyalarından biriyiz. Bizi bu dönemlerden, geleceğe taşıyacak bu özelliklerimizi her fırsatta anlatmak önemli…

Ülkenin dinamikleri… Girişimci ruhumuz.

Bu iki değeri çok daha güçlü kıldığımızda, bugünleri çok çabuk atlatabiliriz.

Bir taraftan ülke demokrasisini güçlendirmek için bütün desteğimizi verirken, diğer taraftan işimizi hiç aksatmadan, yeni pazarlara yelken açmalıyız.

Bize düşen görev esas olarak bu olsa gerek…

 

Bir önceki yazı Pokemon Go…

3 Cevap “Bize Düşen Görev…”

 1. Meliha Cuma Bal :

  ➰ Evet budur.!
  Ben imkanlarımca bunu destekliyorum.
  Bu konu üzerinde çalışıp çoğalmamız dileğimle.
  İnsanı insana yakışır yaşayıp yaşatan insanlarla dolsun dünyamız.

  Sevgi ve selamlarımla
  Meliha Cuma Bal

 2. A.Dündar Uluğkay :

  Değerli arkadaşım.Yazını çok beğendim. Tabi ki bu ihtilal girişiminden Allah ülkemizi ve bizleri korudu.
  Bu virüslerin ülkemizden tamamen temizlenmesi dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.

 3. mümin :

  İlave etmemiz gereken en önemli durum ise çok iyi bir reel eğitim sistemi getirmektir. Bunun için de öncelikle eğitimcilerimizi egitmemiz gerekir. Rahmetli O.Sinanoglu ‘nun önerilerini dikkate almak en doğru yol olsa gerek.

Yorum yapın